BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Nie będą porządkować krajobrazu

W kontekście wichur jakie nawiedzają nasz region w ostatnim czasie, niektórzy przypomnieli sobie o istnieniu ustawy krajobrazowej, która ma wspomóc samorządy w usuwaniu z przestrzeni publicznej nadmiaru banerów reklamowych i szyldów. Jak podnosi jeden z koziańskich radnych, niewłaściwie skonstruowane banery reklamowy mogą stanowić duże niebezpieczeństwo. Gmina Kozy nie zamierza korzystać z zapisów ustawy, ponieważ zdaniem urzędników wyegzekwowanie tego prawa jest w praktyce bardzo trudne.

Podczas grudniowej sesji Rady Gminy Kozy, Jacek Kaliński pytał władze gminy o możliwość podjęcia uchwały porządkującej przestrzeń publiczną na terenie gminy. - Czy jest rozważana możliwość podjęcia uchwały reklamowej na mocy ustawy krajobrazowej, która wprowadziłaby ograniczenia co do ilości banerów na terenie gminy? To nie tylko względy estetyczne, ale niektóre banery powodują zagrożenie. W wyniku silnych wiatrów i odrywających się reklam czy szyldów mogą ucierpieć osoby trzecie. Czy będziemy to w jakikolwiek sposób regulować czy pozostawimy to takie jakim jest i tych reklam będzie coraz więcej? - pytał radny.

- W momencie gdy ukazały się przepisy ustawy krajobrazowej, to zastanawialiśmy się nad wprowadzeniem tej uchwały. Nie jest to takie proste, ponieważ naliczanie tych opłat i egzekucja, to tematy trudne i szczerze mówiąc odstąpiliśmy w ogóle od projektu tej uchwały. W okolicach nigdzie nie spotkaliśmy się z podobnymi uchwałami. Jeżeli będzie taka państwa wola, to możemy przygotować taki projekt uchwały – mówiła w czasie sesji Monika Olma, sekretarz gminy Kozy. - Reklamy występują na terenach prywatnych, w pasie drogi krajowej czy powiatowej, w różnych miejscach. W większości nie mają żadnych projektów, co widać po tych silnych wiatrach. To się kładzie jak zapałki. Też to widać w pasie drogowym jeśli chodzi o znaki pionowe. Widać, że wzmocnienia są zbyt słabe – wtrącił wójt Kóz.

Przypomnijmy, że ustawa przyjęta przez Sejm w 2013 r. definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Co najważniejsze, upoważnia samorządy do uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, który może określić, jakie reklamy i szyldy mogą wisieć w danym miejscu. Przewiduje też kary za nielegalne banery. Samorządy, które zdecydują się na opracowanie kodeksu, mogą pobierać opłaty od umieszczonych na ich obszarach reklam. Stawki ustalają same.  

Zdjęcie: NIKdodano: 2018-01-25 | autor: Region
 
 
teraz ja
Plakat wyborczy wójta to zawiśnie na tej walącej się ruderze koło Ronda Centralnego.Idealnie ta ruina koreluje ze sposobem sprawowania władzy obecnie w Kozach.
2018-01-28
 
Jaro
Bob# Myśle że plakat wyborczy wójta by tam idealnie pasował.
2018-01-27
 
Bob
No wiadomo. Wtedy musiałyby zniknąć banery z walących się kamienic, których w Kozach jest coraz więcej. Niech sobie władza przygotuje coś na Owczarnie, bo zaburza pałacowe wdzięki.
2018-01-27
 
do Bydgoszczy będę jeździł
@Asia.Zadzwoń do gminy i zapytaj,tylko pamiętaj bez wulgarnego języka,jeżeli otrzymasz negatywną odpowiedź,bo cię nagrają i wywieszą na tablicy gminnej w budynku UG.Wójt tej gminy jeszcze nie wyszedł z jaskini i najważniejsze informacje zamieszcza tylko na tablicy ogłoszeń.Bareizm w gminie w czystej postaci,oby jeszcze w ślad za gminnymi urzędnikami nie poszli handlowcy i nie wywieszali u@ierdliwych klientów na witrynach sklepowych.
2018-01-25
 
Asia
Czy może ktoś mi wyjaśnić, jak to będzie z tym przedszkolem gminnym? Kiedy zapytałam się opiekunki o nowy budynek, to odpowiedziała mi, że nasza grupa dzieci zostaje w szkole, bo na Akacjowej nie będzie miejsca. Kto o tym już zdecydował? Przepraszam, że w tym miejscu o tym piszę, ale nikt nie chce mi odpowiedzieć na to pytanie. Dla mnie jest to ważne.
2018-01-25
 
kubek
A wójt jak zwykle o niczym. Zamiast odnieść się konkretnie do tematu - nie robimy ponieważ nie potrafimy, albo nie chcemy to on sobie parafrazuje. Oczywiście jak się nie ma co powiedzieć to najlepiej parafrazować - wójt jest w tym mistrzem.
2018-01-25
 
ktosiek
Zacofana gmina, zacofani jej urzędnicy, mieszkańcy zaś zaśmiecają przestrzeń publiczną paskudnymi reklamami. Masakra.
2018-01-25
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.090 sek.