BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Dwieście lat temu Wilamowice uzyskały prawa miejskie

Uroczystości związane z jubileuszem 200-lecia uzyskania praw miejskich przez Wilamowice. Świętowanie rozpoczęło się mszą św. odprawianą przez ks biskupa ordynariusza Romana Pindla. Po mszy świętej korowód uczestników na czele z pocztami sztandarowymi udał się na Rynek Główny pod pomnik św. abpa Józefa Bilczewskiego, by złożyć wiązanki kwiatów.  

Dalsze uroczystości miały miejsce w sali OSP w Wilamowicach. Wzięli w nich udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister Stanisław Szwed, wicewojewoda Jan Chrząszcz czy senator RP Andrzej Kamiński,

W dalszej części obchodów wysłuchano trzech referatów poświęconych historii miasta, historii języka wilamowskiego, kultywowania dziedzictwa kulturowego mieszkańców Wilamowic od XIII wieku po dzień dzisiejszy. Oklaskiwano także występ Zespołu Regionalnego „Wilamowice”, a następującym, zasłużonym mieszkańcom wręczono jubileuszowe patery: Anna Fox, Helena Biba, Barbara Tymanek, Jan Rozner, Tymoteusz Król, Mariusz Płonka i Antoni Mleczko.

Szersza relacja z tego wydarzenia oraz zdjęcia znajdują się tutaj (kliknij).  

 dodano: 2018-01-17 | autor: Region
 
 
Wilamowianin
Nie masz prawa mówić za wszystkich Wilamowian. Ja jako Wilamowianin i większość moich znajomych brzydzimy się Pawłowicz, prokuratorem Piotrowiczem, Piętą i innymi tego typu ludźmi. Głosuj sobie na kogo chcesz, ale nie wypowiadaj się za wszystkich, bo jak ta autokracja kiedyś upadnie, to wszyscy będziemy cierpieć.
2018-01-30
 
Wilamowianin
Oczywiście że Pis nie jest super, w ogóle to ludzie nie powinni między sobą rozmawiać tylko o polityce ale o życiu, niestety obecna Opozycja tak skłóciła naród że może to być ciężko, a cały czas mówili jacy to są tolerancyjni, a nie potrafią uszanować wyboru Polaków. Reasumując mając do wyboru takich zdrajców i złodziei jak Thun, Lewandowski, Tusk, Budka czy Kopacz, Wilamowianie jak i Polacy po prostu wolą PiS, tyle
2018-01-26
 
Wilamowianin (nr1)
Wilamowianin- czemu się podpisujesz tak samo jak ja? Rozumiem, że też jesteś Wilamowianem, ale może warto wymyślić inną nazwę, żeby się nie myliło? Wilamowianie mówiący po wilamowsku czy identyfikujący się z historią nie są za polsko-nacjonalistyczną narracją pisu. Za PO zresztą też nie. Proszę więc nie wciskać kitu, że PiS jest taki super, jak nie jest. I to, że wg Ciebie inne parte są gorsze, nie oznacza, że PiS przez to jest lepszy. To tylko zabijanie wyrzutów sumienia.
2018-01-24
 
Wilamowianin
~(nie)Normalny nie sekta. Ty i wasi cwaniacy tacy jak Thun, Tusk, Lewandowski, Waltz na pewno jesteście bardziej uczciwi i na pewno mniejszą ciemnotę ludziom wmawiacie :D na szczęście Polacy przekonali się do takich jak ty !
2018-01-23
 
Normalny nie sekta.
Wilamowianin ale z ciebie wiocha nikt tak Polski nie zchanbił i upodlił jak ludzie SBeka z Żoliborza i małej sołtyski ale ciemnota wiejska tego nie zakuma.
2018-01-23
 
Wilamowianin
a my znów z rodziną i znajomymi lubimy, nie lubimy za to zdrajców takich jak pani THUN
2018-01-22
 
Wilamowianin
Gabriel, mów za siebie, ja jej nie lubię i moi znajomi w różnym wieku również.
2018-01-22
 
Jan
Jurgen pis to złodzieje 30 nowym ministerstw rano odwołanie wieczór tych samych powołanie i po 70 tyś i tak co chwila premie milionowe wycieczki nic wart po Świecie choćby ostatnia tłustej klępy szastają milionami podatników nie mówiąc ile dostaje złodziej Szatan z Torunia na sektę a emeryci po 2.5 złotego to trzeba być naprawdę debilny i opętany przez 2 starych kawalerów co niszczą Polskę i to nie widzieć ,ale młodzi to zaczynają i to jest dobry za nie długo koniec złodzieji i plujcie się w imię waszych małych karłowatych ped--.
2018-01-19
 
Jurgen
Olku tylko że twoje zdanie nie ma znaczenia, liczy się zdanie większości a większość już widzi co zrobił dla Polski PiS, choćby liczne afery PełOwców, miliardy uciekające do Niemiec, próba sprzedaży lasów, próba sprowadzenia ciapatych, mało? ciesz się że żyjesz w wolnym kraju a nie na dzikim zachodzie, gdzie w Szwecji premier chce czołgi na ulicę wyprowadzać bo w kraju chaos
2018-01-18
 
Olek
Wiocha do wiochy to największa porażka do mnie jako mieszkańca taka babsztyl u NAS .
2018-01-18
 
Margonem Hieronim
Pisiory ,to dopiero debilizm,tak zwany pierwszego sortu.
2018-01-18
 
Hieronim
uwaga - lewactwo znów wyje :) nie przejmować się idiotami, PiS wprowadzajcie zmiany dalej,
2018-01-18
 
zmartwiony
Do poniżej- jesienią zakopcowano wszystkie buraki tylko wy zostaliście na zimę w buraczysku. A to pech.
2018-01-17
 
Marek
A ta mała poniżona baba nie ma ambicji nikt w historii Polski nie dostał takiego kopa ale widać że ZERO ale na wieś dobra.
2018-01-17
 
Gabriel
nie musi, Wilamowianie ją lubię, garstka lewaków może sobie skamleć i wyć,i dobrze
2018-01-17
 
Won
A ta kłamczucha z Przecieszyna nie może się odczepić od naszych miejscowości.
2018-01-17
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.