BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Kontrolerzy NFZ w Szpitalu Miejskim

Sytuacja w bielskim Szpitalu Miejskim robi się coraz bardziej skomplikowana. Po tym jak Izbę Przyjęć przekształcono w Dział Obsługi Pacjenta, w szpitalu pojawili się kontrolerzy z Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy badają czy placówka wywiązuje się podpisanego z Funduszem kontraktu. Szpitalowi grożą dotkliwe kary. 

Przypomnijmy, iż 22 grudnia doszło do zawieszenia działalności Izby Przyjęć Beskidzkiego Centrum Onkologii. Jako przyczynę podano brak lekarzy, którzy licznie wypowiedzieli umowy związane z trybem pracy powyżej 48 godz. tygodniowo. Również 80 zł za godzinę pracy lekarza specjalisty okazało się być zbyt niską stawką, czego konsekwencją był brak jakichkolwiek ofert lekarzy w konkursie ogłoszonym na dyżury lekarskie w Izbie Przyjęć BCO-SM. 28 grudnia 2017r. w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie Lekarzy Pracowników Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej z dyrektorem placówki. Po około 2,5 godzinnej dyskusji doszło do porozumienia. Obie strony ustaliły, że w trybie pilnym w szpitalu zostanie uruchomiony Dział Obsługi Pacjenta – DOP, którego zadaniem będzie przygotowywanie – segregowanie dostępnej dokumentacji medycznej każdego pacjenta, co ma umożliwić podjęcie decyzji lekarzom o ewentualnej hospitalizacji chorego we właściwym oddziale szpitalnym. Poradnie i oddziały szpitalne działają bez zmian, tzn. tak jak w roku 2017.

Nim o sprawie Szpitala Miejskiego zrobiło się głośno, problem zasygnalizowano na sesji Rady Miejskiej Bielska-Białej, która odbyła się 19 grudnia. - Smutne jest to, że nasza Izba Lekarska na swojej stronie internetowej daje pełen instruktaż, jak wypowiedzieć umowy i jak zrobić te klauzule. Usiądźmy i porozmawiajmy na ten temat na komisji, bo to jest niezwykle ważna sprawa i powinniśmy to jeszcze zrobić przed końcem roku – apelował wiceprzewodniczący Rady, Przemysław Drabek. - Ponieważ została tutaj wypowiedziana nazwa samorządu lekarskiego, muszę państwu podkreślić, że samorząd lekarski reprezentuje zawód lekarza i reprezentuje jego interesy oraz lekarzy, nie pacjentów. Oczywiście chcemy współpracować z pacjentami, czego daliśmy niejednokrotnie dowód. Samorząd lekarski ma pod sobą interesy lekarzy – wyjaśniała Agnieszka Gorgoń-Komor – lekarz i przewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu.

- Z pewnymi elementami pani doktor Gotgoń-Komor się nie zgadzam. Po pierwsze, cała akcja w Polsce wypowiadania tych umów i praca w 48 godzinach, idzie pod egidą Naczelnej Izby Lekarskiej i jej regionalnych oddziałów. Uważam, że to jest nieporozumienie – mówił podczas sesji prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult. - Izba Lekarska powinna namawiać lekarzy, zeby pracowali i żeby zabezpieczyli opiekę pacjentów. Tymczasem Naczelna Izba przysłała pakiety prawne, żeby pokazać jak można to zrobić w zgodzie z prawem, żeby nie pracować więcej jak 48 godz. Uważam to za nieporozumienie zupełne, jeśli lekarze robią to systemowo. Nie jest to problem tylko młodych lekarzy. Mam spis wszystkich lekarzy z naszego szpitala, również mam od dyrektora Batyckiego spis lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego. To w 95 proc. przypadków wypowiadają lekarze, którzy już nie czekają na żłobek czy przedszkole dla dziecka. Nie chcę mówić o zarobkach lekarzy, ponieważ są one bardzo zróżnicowane. Ci, którzy zarabiają mało powinni zarabiać godne pieniądze, bo to jest ciężka nauka i dojście do specjalizacji. Nie jest na pewno łatwo. Powiedzmy sobie jednak też jasno, że jest duża grupa lekarzy, która zarabia godnie. Jeśli chodzi o wypowiedzenia to wszystko się miesza. Robią to ci, którzy zarabiają bardzo godnie i robią to także ci, którzy zarabiają za mało. Nie uważam, że wszystko jest robione zgodnie z etyką lekarską. Mam swoje zdanie, znam wiele szczegółów. Nie wszystko jest tutaj w porządku – zakończył prezydent miasta.

Swoją opinię w zaistniałej sytuacji wyraził także podbeskidzki oddział Partii Razem. - Wyrażamy solidarność z lekarzami, lekarkami i rezydentami,rezydentkami Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, którzy wypowiedzieli umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo – czytamy w oświadczeniu członków Partii. - Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, tak mówi artykuł 66 Konstytucji Polski. Niestety, w szpitalach prawo to jest naruszane i ignorowane. Niedostateczne nakłady na służbę zdrowia i zła organizacja pracy prowadzą do sytuacji, w której medycy specjaliści i rezydenci pracują powyżej normy, często nawet ponad 60 godzin tygodniowo.

Skandaliczne warunki pracy uwłaczają godności lekarzy i rezydentów. Zagrażają ich zdrowiu i życiu. Walcząc o godne warunki pracy lekarze i rezydenci walczą w istocie o poprawę jakości polskiej służby zdrowia. Ich postawa zasługuje na uznanie i solidarność – argumentują aktywiści z Razem.

Tymczasem w Szpitalu Miejskim pojawiła się kontrola z Narodowego Funduszu Zdrowia. Konsekwencją kontroli przeprowadzonej z wynikiem negatywnym może być nałożenie na lecznicę kary, proporcjonalnej do wielkości kontraktu. - Cel działania kontrolerów NFZ, to weryfikacja czy umowa zwarta pomiędzy NFZ i Beskidzkim Centrum Onkologii jest realizowana zgodnie z jego zapisami, dotyczącymi odpowiedniego personelu medycznego jak i wymaganego sprzętu – informuje Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ.

W związku z zaistniałą sytuacją w Szpitalu Miejskim, prezydent Jacek Krwyult zwołał na dzisiejsze popołudnie konferencję prasową. W spotkaniu z dziennikarzami wezmą udział przedstawiciele Rady Miejskiej – jej przewodniczący Jarosław Klimaszewski i wspomniana Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca komisji zdrowia.  

Zdjęcie: Facebook Partii Razem dodano: 2018-01-04 | autor: Region
 
 
POldek
tylko nie to !!!
2018-01-06
 
Igor
czyżby koniec machlojek lekarzy PO?
2018-01-04
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.116 sek.