BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Dług jest efektem rozwoju cywilizacyjnego

W tym roku gmina Jaworze zamierza wydać na inwestycje nieco ponad 7 mln zł. Tegoroczny budżet zaplanowano jednak z ponad milionowym deficytem. A jak kształtuje się zadłużenie w najmniejszej gminie powiatu bielskiego? Wójt uważa, że w tym względzie nie jest źle, a w 2020 r. powinno być wręcz bardzo dobrze.  

Podczas ostatniej w minionym roku sesji Rady Gminy Jaworze uchwalono budżet na 2018 r. I tak w bieżącym roku dochodu gminy zaplanowano na kwotę 33,9 mln zł. Wydatki natomiast określono na poziomie 35,1 mln zł. Na inwestycje zarezerwowano nieco ponad 7 mln zł. W wydatkach budżetowych zaplanowano 400 tys. zł w ramach spłaty części zobowiazań wobec powiatu bielskiego w związku z finansowaniem przebudowy drogi Bielsko-Świętoszówka oraz budowy ronda na tzw. Cholewiku”. Na modernizację i budowę infrastruktury drogowej przeznaczono 470 tys. zł. Blisko połowę tych środków pochłonie przebudowa przepustu w ciągu ul. Podgórskiej. W 2018 r. rozpocznie się przebudowa budynku przy ul. Zdrojowej 30. W budżecie na ten cel przeznaczono 350 tys. zł (w tym 283 tys. zł dofinansowania zewnętrznego). Natomiast powstanie budynku socjalnego pochłonie z budżetu gminy 750 tys. zł (w tym 615 tys. zł środków własnych gminy). Ponad 3,2 mln to środki jakie samorząd przeznaczy w bieżącym roku na budowę hali sportowej (w tym dofinansowanie ministerstwa 1,9 mln zł). Roczne utrzymanie tego obiektu szacuje się na 350 tys. zł. Obiekcje co do finansowania w tym roku takich inwestycji jak budowa boiska do piłki plażowej czy budowa otwartej strefy aktywności mieli radni Janina Holeksa i Jezry Ryrych. Obie inwestycje pochłoną łącznie 155 tys. zł, z czego dofinansowanie na strefę wyniesie 50 tys. zł. Radny Ryrych stwierdził, iż na terenie gminy są pilniejsze wydatki, jak choćby dokończenie inwestycji na tzw. starym basenie. Wójt Radosław Ostałkiewicz bronił tych przedsięwzięć i stwierdził, iż są one realizowane na wniosek mieszkańców. Ostatecznie Rada Gminy zatwierdził projekt budżetu gminy na 2018 r. Od głosu wstrzymali się jedynie radni Holeksa i Ryrych.

Nim doszło do debaty na temat budżetu padło sporo słów o zadłużeniu gminy. W kontekście zaległych zobowiązań, radny Jan Bożek zarzucał wójtowi propozycję przystąpienia gminy do projektu budowy elektrowni fotowoltaicznych, które w najbliższych latach mogą powstać w Jaworzu (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Czy to się opłaca?”). - Mówienie, że gmina jest mocno zadłużona jest półprawdą. Pamiętacie państwo, że lata2011-2015 były okresem budowy kanalizacji. Popatrzmy na wskaźniki zadłużenia gminy. W roku 2014 to 43,3 proc., w 2015 r. gdy sfinalizowaliśmy budowę kanalizacji rzeczywiście zadłużenie sięgnęło ok. 60 proc. Zrealizowano jednak największą inwestycję w historii gminy – wyjaśniał podczas grudniowej sesji Radosław Ostałkewicz. - Dzisiaj nie zastanawiamy się komu śmierdzi z rowu, tylko komu śmierdzi z komina. To świadczy o pewnym rozwoju cywilizacyjnym. W 2016 r. poziom zadłużenia spadł do 39,3 proc. W roku bieżącym, jak zamykamy budżet, mamy constans. W 2018 r. mimo inwestycji, przewidujemy wskaźnik o 7 proc. niższy – 33 proc. W 2019 r. zgodnie z naszym wieloletnim planem finansowym ten wskaźnik spada do 30 proc. a w 2020 r. to już tylko 25 proc. Mamy tendencję spadkową. Dlatego ostro zainterweniowałem w jednym z lokalnych tygodników, gdzie gmina Jaworze ma wskaźnik zadłużenia na jakimś niebotycznym poziomie. Możemy być zadowoleni ze sposobu w jaki zarządzamy finansami gminy. Wiem, że kanalizacja to trudny projekt, bo go nie widać. Nie mamy dróg, nie mamy chodników, a mamy miliony złotych zakopane w ziemi, ale jaki komfort życia mają nasi mieszkańcy. W ciągu trzech lat zredukowaliśmy o połowę zadłużenie – argumentował wójt.  

Z treścią uchwały budżetowej można zapoznać się klikając tutaj.  dodano: 2018-01-03 | autor: Region
 
 
do
do analizy śmiecioża . czy jego mość mieszka w jaworzu. bo w jaworzu to segregowane albo nie segregowane. bo z tego co piszesz dupy sie ruszyć nie chce i nie segreguje i wszystko do jednego wora. wtedy wszystko biorą. ach fuj
2018-01-07
 
Do Analizy Smieciorza
A to ty podrzucasz ten syf pod dzwony każdego weekendu? W sumie z tego co piszesz wynika ze jestes nieco opozniony w rozwoju. Ja np wszystko wyrzucam do swojch koszy i mi to odbieraja z pod chalupy a ty swoje śmieci po wsi rozwozisz. Gratulacje!
2018-01-06
 
Analiza
Psychoanalizo widać że siedzisz na gminnym stołeczku. Do kanalizacji jestem podłączony od 10 lat i co kwartał płace za to nie małe pieniądze!!! Co do spacerku to polecam samemu się przewietrzyć zwłaszcza w sezonie grzewczym polecam inhalacje z kominów i rowów. A co do butelek pet, makulatury i szkła to muszę je wozić własnym samochodem 3 km od mojego domu do dzwonów , które jeszcze ostały się w Gminie bo nasz włodarz, który tak dba o środowisko sukcesywnie utrudnia segregacje surowców wtórnych likwidując kolejne dzwony!!! Bzdury to ty piszesz !!!
2018-01-06
 
...
To może radny Ryrych w tym roku podejmie rękawicę w końcu i startnie na wójta? Krowa która ryczy mało mleka daje stara prawda...
2018-01-05
 
Tomasz
analiza co do wywalania kasy w błoto to masz racje. Tylko jak udowodnić że to niegospodarność?
2018-01-05
 
Psycho-analiza
Pan Analiza takie bzdury opowiada jak mało kto. Sam pewnie się do tej kanalizacji nie przyłączył i dalej swoje odchody do rowu odprowadza a sam wkurza się i pomstuje. Radzę Panu wyłączyć internet i iść się przewietrzyć no chyba że w między czasie Pan pali butelki i inny syf w piecyku a jutro będzie pomstować na smog. Takich głupot to dawno na tym forum nie pisali.
2018-01-05
 
Analiza
To co gmina "poradziła " w kwestii kanalizacji to śmiech na sali. Ściek jak płynął wartkim nurtem tak płynie nawet w strefie Natura 2000 nie wspominając o ul.Sielskiej czy Zdrojowej.Analiza wykazała,że za pieniążki wywalone lekką rączką na zniszczone fundamenty pod halą obok gimnazjum oraz konieczne bzdurne ekspertyzy w sprawie uzdrowiska pozwoliły by na budowę nowych odcinków wodociągów.
2018-01-05
 
Kanaliza
No to przeanalizuj analizo sytuacje w gminach obok chyba nigdzie nie ma na całej wsi kanalizacji jak w jaworzu a wodociągi też są tyle że pewnie nie wszędzie. popacz na jasienice tam w ogole kanalizy nie ma. a w Polsce niestety kanaliza to wciaz rozwoj cywilizacyjny niestety Polska jest ciagle w zapoznieniu w tym przypadku i dobrze ze gmina Jaworze cos tu poradzila. teraz kolej na Jasienice oby!
2018-01-05
 
Analiza
O jakim rozwoju cywilizacyjnym Wójt mówi kanalizacja w 21 wieku to norma a nie postęp.Smutno przyznać ,że w Jaworzu w 21 wieku dostęp do wodociągu zarezerwowany jest tylko dla wybrańców.
2018-01-05
 
Bartuś
antosieńku jednak ten hel z mgły ci do głowy strzelił bo kasą rządzi nie wójt a wradzie rządzi Ryrych i Bożek czyli wójt bez ich zgody nic nie zrobi
2018-01-04
 
Antek
Moze od dronów, może od łuķów? Od czegoś na pewno... za to twój wójt strasznie szaleje z kasą,a dla Ciebie to bez znaczenia na xo i gdzie idzie kasa...
2018-01-04
 
Bartuś
Antek ty się zajmij lepiej dronami boś najlepszy w tym
2018-01-04
 
abc
goloneczko a co robi obecny rząd???
2018-01-04
 
Antek
Dobry bajer to połowa sukcesu.. nasz wójt jest w tym rewelacyjny
2018-01-04
 
goloneczka
Gierek też tak mówił.
2018-01-04
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.089 sek.