BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Czy to się opłaca?

Od dłuższego czasu wiadomo, iż gmina Jaworze nakładem 2,3 mln zł zamierza zrealizować na swoim terenie projekt budowy siedmiu elektrowni fotowoltaicznych. Nie wszyscy są jednak zwolennikami tej inwestycji, głównie ze względu na czynniki ekonomiczne. Oponenci twierdzą, iż przedsięwzięcie to jest zupełnie nieopłacalne. Wójt natomiast proponuje Radzie Gminy spotkanie z fachowcami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, tak aby radni mogli podjąć w pełni odpowiedzialną decyzję w kwestii wydania sporych pieniędzy na ten cel.  

Podczas grudniowej sesji Rady Gminy Jaworze przyjęto uchwałę Wieloletniej Prognozy Finansowej, która zakłada m. in. wydanie ok. 2,3 mln zł na montaż kompletnych systemów fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej. Ta pozycja w planach inwestycyjnych władz Jaworza wzbudza duże wątpliwości u radnego Jerzego Ryrycha. - Fotowoltaikę omawialiśmy już parę razy i zostało to wrzucone do WPF-u. Ja się z tym nie zgadzam. Wprawdzie na początku gdy dowiedziałem się, że wchodzimy w zieloną energię, byłem zadowolony. Później gdy pojawiły się szczegóły, zmieniłem zdanie – mówił w czasie sesji radny Ryrych. - To siedem elektrowni na terenie gminy, które zostaną zlokalizowane przede wszystkim na dachach. Projekt przewiduje, że moce tych elektrowni będą kształtować się w granicach 20-40 kW. W sumie będziemy mieć 7 elektrowni o łącznej mocy ok. 220 kW. Ta moc - przy koszcie 2,3 mln zł, z czego my wydamy z budżetu gminy 1,2-1,3 mln zł - daje koszt 11 tys. zł za kW. Posługuje się nie tylko informacjami zaczerpniętymi z Google, ale też z rozmów z ludźmi. Nie chodzi mi tylko o opłacalność tego projektu, bo jest żadna przy 11 tys. zł za 1 kW. W kontekście tej „hatakumby”, która nas dotknęła w grudniu, gdy wszystko fruwało w powietrzu, to mam bardzo poważne obawy czy te ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na płaskich dachach, które są leciwe – jeden ma 50 lat, inny 70, wytrzymają takie warunki. My na tych dachach chcemy ustawiać ogniwa fotowoltaiczne... Ja jak najbardziej jestem zwolennikiem fotowoltaiki, ale szedłbym w innym kierunku. Na przykład u naszych sąsiadów z Jasienicy stosuje się w montaż ogniw fotowoltaicznych na prywatnych posesjach. Robi się u nas wiele zabiegów aby ograniczyć niską emisję. Mam nadzieję, że będziemy montować piece piątej generacji i przechodzić na paliwo gazowe. U nas można iść jeszcze w innym kierunku, a mianowicie w farmy fotowoltaiczne. Akurat u nas nie ma południowego stoku, ale myślę, że znalazłby się jakiś gminny teren, który mógłby zostać przeznaczony na ten cel. Nie zgadzam się z kosztami, które idą za tak małą mocą. Możemy uzyskać z tych planowanych ogniw 185 tys. kWh rocznie, przy koszcie 30 gr kWh. Wychodzi na to, że będziemy pozyskiwać energię o wartości 50-60 tys. zł rocznie. Dochodzi nam koszt serwisowania tych 7 elektrowni. Jestem jak najbardziej za taką energią, ale nie w takim kształcie – oznajmił Jerzy Ryrych.

W odpowiedzi na to wystąpienie wójt Radosław Ostałkiewicz przypomniał, iż radni głosowali nad tym projektem i temat jest im dobrze znany. Dodał, iż inwestycja ta musiała zostać zapisana w WPF już kilka miesięcy temu, aby gmina mogła złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie zadania. Wójt przekonywał, że jeszcze w pierwszym kwartale 2018 r. zorganizuje dla radnych spotkanie ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki, aby przedstawić rzetelne informacje w tym temacie. Apelował, by nie podejmować decyzji w kwestii realizacji tego przedsięwzięcia na podstawie informacji zaczerpniętej u „wujka Google”. Dodał, że o przystąpieniu do projektu dofinansowanego kwotą ok. 1 miliona zł ostatecznie zadecyduje Rada Gminy. Radny Ryrych odparł, iż początkowa wersja projektu była wyceniana na 1 milion złotych przy 85-procentowym dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zaznaczał, iż podczas głosowania wiedza radnych na temat planowanej inwestycji była szczątkowa. - To jest fakt, że w RPO najpierw było dofinansowanie w wysokości 85 proc. Po analizach okazało się, że wchodzimy w tzw. pomoc publiczną i pojawiły się problemy natury prawnej. Państwo głosowaliście już nad kwotą 2,3 mln zł. Jesteśmy po ocenie merytorycznej dokumentów i na podpisanie umowy na dofinansowanie mamy 6 miesięcy. Nie podpisze jej bez państwa zgody. Odstąpienie od tego projektu oznacza utratę ponad milionowego dofinansowania i nie jesteśmy w stanie spożytkować tych środków choćby na budowę farmy fotowoltaicznej. Trzeba patrzeć nie tylko na względy ekonomiczne, ale też na czynniki społeczne i ekologiczne – przekonywał Ostałkiewicz. Ostatecznie Rada zdecydowaną większością głosów przyjęła zapisy Wieloletniej Prognozy Finansowej.  

O fotowoltaice w gminie Jaworze pisaliśmy także w następujacych publikacjach:

"Koszty wzrosły o milion złotych" (kliknij)

"Wycofają się z fotowoltaiki" (kliknij) 

Zdjęcie: www.fundusze20072013.malopolska.pldodano: 2017-12-29 | autor: Region
 
 
Starosta
Zacznijmy zatem od Warszawy i BB!
2018-01-06
 
wojt
wieloletnią prognozę finansową zacząć trzeba od przewietrzenia urzędu gminy od niekompetentnych i nie potrzebnych urzędników z najwyższymi urzędnikami włącznie.
2018-01-06
 
dobra zmiana
gmina bedzie produkować prąd a tauron bedzie budować drogi:)
2018-01-02
 
Konkretny
Ale pieniądze na konkretne wydatki ustanawiają radni bo to ich zadanie i oni się na to zgodzili przecież jak widać z artykułów!
2018-01-02
 
...
Ale jak można wydawać tyle kasy się pytam? Przecież 73 tysiaki drogą nie chodzi. Po kiego w gminie są prawnicy i inni doradcy? chyba po to, aby nasza kasa nie była marnotrawiona... czyż nie mam racji?
2018-01-02
 
Konkretny
Sami radni odezwali się dopiero przy projekcie a wcześniej jakoś wiedzą się nie popisywali teraz pan radny jeden głos zabiera chociaż jak na razie sam nie wie czy ma rację czy wiedzę chociaż i tak zaciemnia dyskusje bo nie mowi do konca prawdy.
2018-01-02
 
...
ale sam projekt za 73 tyśiaki tylko po to, aby się dowiedzieć czy to się opłaca? to jakaś porażka.. nie wystarczy zapytać tak po prostu eksperta, albo choć mu zapłacić za wykład
2018-01-02
 
Konkretny
gratuluję każdemu kto poważnie chcąc wycenić jakaś inwestycje robi to bez projektu a tylko na nosa i wyczucie no chyba że idzie do wróżki albo do jasnowidza a kosztorysy chyba robi sie na podstawie jakichś konkretów a nie z powietrza ale może jacyś malowani fachowcy robia to inaczej? ale i tak decyzja chyba jeszcze nie zapadła albo radny powie że jest inaczej. Panie radny czy decyzja już zapadła na 100 procent?
2018-01-02
 
jaworzanin
to kliknijcie na poprzednie artykuły, poczytajcie co p. wójt mówił że się nie upiera a jednak sie upiera wpisując tą dużą inwestycję w plan finansowy, więc ktoś tu pisze g....prawdę, bo skoro projekt za 73tysiace zrobiony i zapłacony to jak robimy za grube pieniadze projekty do wyrzucenia konkrecie puknij w beton główka....???
2018-01-02
 
absmak
radny a jak tam z wykształceniem Miecia? już mu nie wierzę,nie mam zaufania
2018-01-01
 
Konkretny
Mają tylko trole tego nie widzą a radny udaje że się zna na wszystkim a do tego sieje FakeNews bo przecież w artykule napisali że nic nie jest przesądzone i że radni bedą głosować nad tym czy to realizować czy nie a radny trąbi że już kropka nad i postawiona a tu g**** prawda
2018-01-01
 
net
Konkretny. mieszkańcy mają prawo wiedzieć na co wydaję się ich pieniądze i mają prawo do krytyki wójta, a dzięki internetowi informacje mogą dotrzeć do szerszego kręgu ludzi, a Twoje posty nie mają nic wspólnego z rzeczową dyskusją
2018-01-01
 
Konkretny
A Pan radny nadal swoje ale to już jego specjalność "drzeć buzię" nie ponosząc ani grama odpowiedzialności może najwyższy czas kandydować na wójta a nie trolować internety?
2018-01-01
 
radny
@concrete, przestań człeku "czepiać sie jak pijany płotu""-powtórka po raz ostatni skoro zadne argumenty i prawdy budżetowe do Ciebie nie dochodzą a analogia z głosowaniem za rondem jest widoczna tylko trzeba troche pogłówkować a tego ja już za pana konkreta nie zrobię. Faktów i danych sypnąłem wystarczająco dużo tylko trochę zastanowienia i własnego myslenia a wnioski same się nasuwają tylko że z tym niestety jest najgorzej.
2017-12-31
 
Konkretny
No to pan zagłosuje w głosowaniu przeciw a pan ciągle mówi że inwestycja jest już realizowana a z artykułu wynika że będziecie jeszcze głosować i kiedy to głosowanie będzie? to jest proste ptranie a nie o rondo chodzi!!!!
2017-12-31
 
radny
A dla pana ""konkreta"" wydać ze społecznej kasy 1,3miliona to BZDURA gratuluję--cóż cudza kasa to nie boli. Człeku uparty jakie pytanie jaka odpowiedź: mogę tylko stwierdzic i powtarzam przed projektem konsultacje--nie było, projekt zły bo bardzo kosztowny,inwestycja rozproszona po starych dachach, trudności i koszty serwisowe, opłacalność ujemna trza będzie dopłacac. Czy to mało minusów??? Cóż więcej :"pytajniku" o co tu jeszcze pytać czy to mało argumentów pytaj innych radnych dlaczego sami nie dopytują czy tez nie zabierają głosu. Przeciwko rondu było 6radnych i pierwsze głosowanie padło och jak wtedy gadali przeciwnicy nowego ronda ile zarzutow usłyszałem że zadłużam gmine na 2miliony i podobne historie. Dziś kiedy wchodzimy w ten "monkey business" siedzą cichutko jak myszki bo może dostali polecenie wspierać te inwestycje??? Piszę dużo i zrozumiale nawet dla absolwenta starej przedwojennej szkoły 4klasowej jak ktoś nie rozumie to już nie zrozumie!!!
2017-12-30
 
Konkretny
A pan dalej bzdury. Nie umie Pan czytać? Na prawdę niech Pan odpowie na pytanie!!!
2017-12-30
 
radny
@concrete, nazwa adekwatna po cóż więcej tłumaczyć powiedziane zostało wszystko a od szczegółowych rozwiązań jest UG, który woli instalować fotowoltaikę na starych dachach niz na ziemi. No wlaśnie i gdyby nie "ferment radnego" to sprawa bylaby przyklepana i 1,3miliona "poszłoby sie paść" a tak jest słaba nadzieja że radni zrozumieją "o co tu biega" ale obojętnie jak będzie czy RG przyjmie ten bezsensowny projekt czy nie to 73tys zapłacone za projekt jest faktem, ale to nie pierwszy taki numer::: stary projekt z 2005r==100tys na 7,2miliona kosztorys na hale sportową++wylane fundamenty na sume ok 400tysięcy zaorane zalane/zabudowane nową halą za 5,2miliona,, nastepny /wiekszy projekt/ dom socjalny na ul Debowej za 63tysiące ""do luftu" i tu musze stwierdzić bardzo odpowiedzialną postawę obecnego pana wójta, który z tej szkodliwej bzdury sie wycofał, a takie malutkie projekciki jak::łata asfaltowa przed Galerią na Zdrojowej==projekt 5tysiecy+25tys asfalt--chyba rekord swiata asfalciarzy, parking przy Przedszkolu nr2 projekt=7tysiecy++70tysiecy plot i bruk dla 7-8samochodów, i na osłodę pidło/mnich w stawie 7-8lat temu za 11tysiecy, a teraz swieżo wymieniony bo ten ""ozłocony"" po prostu zgnił itd itp wiekszość to stare grzechy ale i nowe sie pojawiają!!! A o unoszeniu to lepiej nie wspominać bo to nie moje "fermenty" i inne kpiny/drwiny no cóż niektórzy tak mają najlepiej BMW i wtedy jest OK..
2017-12-30
 
Concretny
A czy plan pozwala na tej działce na inwestycje taką no i co dalej z projektem podobno rada będzie głosować w tym artykule tak pisze a pan radny jak diabel świeconej wody unika odpowiedzi a prosze sie tez tak nie unosic jak okret na mieliznie
2017-12-30
 
radny
@konkretny, o czepianiu sie płotu już pisałem wiec po cóz wiecej. Projekt farmy o kosztach 1kW==ok 4300zł/info od instalujacych te ogniwa/ nie do mnie należy ale z pewnościa koszty dużo nizsze niż 73tys. Zrozum człeku że to jeden obiekt, łatwy do konserwacji, jedno włączenie do systemu Turonu a najwazniejsze koszt inwestycji w stosunku do mocy. Czy to tak trudne do zrozumienia mamy w projekcie dachowym 1kW==11tys, ewentualnie w farmie fotowoltaicznej np przy odwiercie/ul Zdrojowa/--działka 60a, można postawić farme np na 500kW a nie na 220kW na dachach za te same pieniadze. Policz bo to wtedy tez nie będzie extra biznes ale przynajmniej nie bedziemy dopłacać i mamy EKOENERGIE. Gdyby nie "ferment radnego" to weszlibyśmy jak osiołek za marchewka do stajni i to na tyle bo @konkrecie/beton z angielskiego/ dosyc juz tłumaczenia gdyż 2letnie dziecko wie że 2cukierki to wiecej niż 1cukierek i to na tyle "konkrecie"
2017-12-30
1 2 Nastpne

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.073 sek.