BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

W Janowicach odbudowano zabytkowy krzyż

Mają powody do radości mieszkańcy sołectwa Janowice - zabytkowy krzyż stojący na granicy Hałcnowa i Janowic doczekał się gruntownej renowacji. "Boża Męka" pochodząca z XIX wieku została w listopadzie 2015 r. kompletnie zdewastowana na skutek wypadku samochodowego. 

Energiczne kroki w kierunku odbudowy podjęli od razu parafianie pod kierunkiem księdza Józefa Walusiaka i pana Jacka Sawkiewicza, zaś dzięki pomocy Urzędu Gminy Bestwina w grudniu br. krzyż z figurami Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty odzyskał dawny blask. Koszt odbudowania krzyż zamknął się w kwocie 27 564 zł. 25 gr, dofinansowanie uzyskano z powiatu bielskiego. Na froncie krzyża zachował się fragment inskrypcji: Fundator Walenty Wowerek i Maryana Żona jego. Proszą o pacierz [Zdrow] aś M. za [zmar]łych. Gzyms jest cokołu masywny i wysoki, z głębokimi wygięciami. W polach wygięć z trzech stron widnieją putta (motywy dekoracyjne w postaci aniołków), a z tyłu ośmiolistna rozetka. Od frontu na gzymsie czaszka Adama.

O zniszczeniu zabytkowego krzyża w Janowicach pisaliśmy również w artykule "Komendant pod ostrzałem" (kliknij). 

Źródło: UG Bestwina dodano: 2017-12-22 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.094 sek.