BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Rosną koszty budowy hali

Latem 2018 r. planowane jest ukończenie budowy hali sportowej w Jaworzu. Planowany koszt inwestycji to ok. 3,65 mln zł. Realizujący przedsięwzięcie napotkali jednak na kilka „niespodzianek” na placu budowy i gmina musi teraz wysupłać z własnego budżetu dodatkowe 145 tys. zł.  

- Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat dodatkowych 145 tys. zł na budowę hali - na instalację sanitarną i deszczową. Rozumiem, że to odprowadzenie deszczówki aż do potoku Rudawka – dociekał podczas ostatniej sesji Rady Gminy Jaworze członek tego gremium, Jerzy Ryrych.

- Przebudowa kanalizacji deszczowej nie była zinwentaryzowana na mapach, która okazała się przebiegać po ścianie fundamentowej istniejących fundamentów. Powodowało to kolizję, którą było trzeba ominąć i przebudować całą kanalizację deszczową, która była na terenie naszej hali. Przebiegało to w stopie fundamentowej, przez całą długość hali – wzdłuż budynku aż do muzeum, gdzie jest przebudowana kanalizacja i tam to jest spięte – wyjaśniał pracownik Urzędu Gminy, Daniel Godziszka. - To jest jeden odcinek przebudowy kanalizacji deszczowej. Kolejna kolizja która powstała teraz, to konieczność przebudowy przyłącza gazu do hali. Przyłącze gazu było zaprojektowane od zabudowań od strony zachodniej. Niestety tam był stanowczy sprzeciw i nie było możliwości przeprowadzenia instalacji. Gaz musieliśmy więc ciągnąć od parkingu od strony szkoły podstawowej. Zostały wykonane dwa przewierty, a długość sieci wzrosła trzykrotnie w wyniku braku zgody mieszkańców na przejście drugą stroną. W związku z tym musieliśmy też przebudować odprowadzenie kanalizacji deszczowej od strony ulicy Wapienickiej, bo nie jesteśmy w stanie w natłoku tych wszystkich instalacji minąć się ze wszystkimi sieciami. Umożliwiliśmy dojście gazowni, która robi to na własny koszt i doprowadza gaz do hali. Mamy już zgodę na „wpinkę”. Tych niezinwentaryzowanych sieci zrobiło się grubo ponad 100 m. Gdyby te sieci były zinwentaryzowane, to można byłoby to przewidzieć na etapie projektowania. To jest odprowadzenie wody gdzieś od tych zabudowań z góry i nie mogliśmy tego pozostawiać bez podłączenia – mówił Godziska. - To są koszty, które wyłącznie spadają na Urząd Gminy, bo tych kosztów nie wciągniemy już w koszty dofinansowanego projektu - spuentował wypowiedź urzędnika Jerzy Ryrych.

Przypomnijmy, iż jaworzańska hala ma być gotowa latem 2018 r. Jej budowa miała pochłonąć 3,65 mln zł. Gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 70 proc. kosztów budowy, które pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zgodnie z projektem budowlanym, budynek hali sportowej będzie posiadał 2 kondygnacje użytkowe, przy czym: na kondygnacji parteru zlokalizowano salę sportową, zaplecze szatniowe i higieniczno-sanitarne z podziałem (2 niezależne szatnie z umywalniami), pomieszczenia techniczne, salę ćwiczeń korekcyjnych, pomieszczenia magazynowe; zaś na kondygnacji pierwszego piętra (antresoli) zlokalizowano widownię – trybuny rozkładane teleskopowo. W ramach hali sportowej o wymiarach 44,00 m x 22,00 m usytuowane będą pełnowymiarowe boiska do: siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, halowej piłki nożnej, tenisa i badmintona.

Zdjęcie: UG Jaworzedodano: 2017-12-12 | autor: Region
 
 
jaworzanin
@Marcin, tak jakoś działa ale jakim kosztem czy nie należy np zwrócić wiekszą uwagę i pieniadze na chodniki, drogi niż np. na : tężnia==koszty 110tys. fajnie wielu ludzi w sezonie 6-7mies korzysta obawiam się, że wiekszość to nie jaworzanie i dobrze stać nas, muzeum==150-190tys dużo zwiedzających ogromna promocja Jaworza i dobrze stać nas na to, hala sportowa==będzie 350tys rocznie kto skorzysta???--skoro większe imprezy trudno organizowć, szanowny rozmówco szkoda że nie pofatygowałeś się np na targi budowlane pod Dębowiec, mógłbyś stwierdzić jaka ilość samochodów się tam zjeżdża. Czy taka hala nie powinna mieć parkingu na 200-250miejsc, TAK tylko trzeba terenu, kasy i pomyślunku kiedy 20-25lat temu można było zyskać teren nikt palcem nie kiwnął bo załatwiali swoje geszefty. Tylko te 3obiekty pochłoną 650TYSIĘCY rocznie a co dalej Pod Goruszką czynsz= 120+25media==145tysiecy, a ile dom socjalny??? Teraz jest "po obiedzie", wysiłek, inwestycja na 5,5MILIONA będzie wykorzystana na "pół gwizdka" a koszty poniesiemy 100% czyli 350TYSIecy, spłata kredytu i odsetki ???
2018-01-10
 
Marcin
@jaworzanin, w sumie to jest po rozmowie. Zostałem sprowadzony do poziomu ministra sprawiedliwości. Na dobitkę dowiedziałem, że bronię jakichś swoich. Rozumiem, że pan jest ten starszy, którego mam słuchać. Figa! Już się dość nasłuchałem ględzenia starszych po co muzeum, tężnia, fontanna i Bóg jeszcze wi co. Jakoś to jednak działa i jest ok. Hala też będzie działać i przyniesie wiele korzyści niekoniecznie materialnych. Bo do kultury, sztuki i sportu zawsze się dopłaca. No chyba, że mamy już takie czasy, że to wszystko zbędne.
2018-01-09
 
jaworzanin
@Marcin, pana wyobraźnia chyba słabo albo kompletnie nie funkcjonuje ba zaprzeczasz sam sobie logika ZERO. Czy stawia sie halę z 500miejscami po to ażeby 1x dziennie dzieci ze szkoły w niej poćwiczyły na WFie, żeby jakies kółko sportowe pograło czy nasi piłkarze w zimie potrenowali??? Spójrz pan na KOSZTY utrzymania 350TYSIĘCY rocznie, trzeba jakies imprezy organizować a wtedy w Średnim armagedon nie przejedziesz, nie zaparkujesz--tylko troche wyobraźni a to nic nie kosztuje a jak sam nie potrafi niech zapyta mądrzejszych albo posłucha starszych. A spacer 2-3km to skąd z Obory--20-30miejsc, od Papugi to nas Bielsko pogoni, panie M. szanuję zdanie innych ale tylko wtedy kiedy ma ono sens a nie broni "swoich"--hala TAK ale parking niezbędny i dawno powinien teren być zabezpieczony/czyli w latach 90tych/, a gdzie były ówczesne władze i Rada Gminy zezwalające na zmianę planu zagospodarowania bez korzyści a ze strata dla GMINY JAWORZE????
2018-01-09
 
Marcin
@jaworzaninie, to jest hala sportowa niewielkiej wsi. Przewidujesz tu ogólnopolskie czy międzynarodowe wydarzenia sportowe, że trzeba Ci 500 miejsc? Dla niektórych problemem będzie spacer 2-3 kilometry do hali, będą też tacy, którzy muszą tam wjechać do środka. Brawo, lepiej tego nie budować bo trzeba 500 miejsc parkingowych.
2018-01-06
 
jaworzanin
@Marcin, chyba sobie jaja robisz dobry człowieku. Parking dla hali sportowej na 500miejsc, te kilkadziesiąt stanowisk za gimnazjum, gdzie brakuje miejsca jak sie zjadą nauczyciele i troche rodziców na wywiadówkę???
2017-12-29
 
Marcin
Przecież miejsca parkingowe są koło szkoły. Trzeba troszkę podejść. Rozumiem, że to już za dużo sportu. Najlepiej, jak by do hali można wjechać. Myślałem, że takie podejście jest nagminne tylko przy marketach.
2017-12-28
 
Ewa
Hala sportowa jest to nic , że stoi na końcu wsi i nie ma miejsc parkingowych była w programie wyborczym to postawili, a że koszty rosną trudno mieszkańcy zrzucą się po raz kolejny.
2017-12-14
 
SSA
A komu to potrzebne??
2017-12-12
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.096 sek.