BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

To było nieporozumienie

Szerokim i głośny echem odbiła się wypowiedź radnego powiatu bielskiego Józefa Herzyka, który dziewięć miesięcy temu, podczas sesji Rady Gminy Jasienica, mówił o nieprawidłowościach w sąsiednim Jaworzu. Zbulwersowany zaistniałą sytuacją był wójt Radosław Ostałkiewicz, który zapowiedział, iż jeśli radny nie sprostuje mylnych informacji o jego gminie, to podejmie wobec niego kroki prawne. Podczas ostatniej sesji okazało się, że słowa radnego były nieporozumieniem, a on, poprzez swoją wypowiedź, stał się ofiarą napiętej naówczas sytuacji politycznej w kraju.  

Przypomnijmy, iż w lutym br. sesji Rady Gminy Jasienica radny powiatowy, Józef Herzyk, w dyskusji na temat planowanego wprowadzenia dwukadencyjności dla wójtów, prezydentów i burmistrzów, poruszył wątek gminy Jaworze (przebieg dyskusji przybliżyliśmy w artykule „Sejm wprowadził, samorząd zapłaci” - kliknij). Na forum jasienickiego samorządu Herzyk grzmiał o nieprawidłowościach w dużych aglomeracjach miejskich, wymieniając Sopot i Warszawę. W tym samym wątku asystent posła Stanisława Szweda w dosyć enigmatyczny sposób mówił o niejasnej sprawie przekazania gruntów w Jaworzu firmie deweloperskiej. Po kolejnych pytaniach wójta Janusza Pierzyny, radny stopniowo precyzował swoją wypowiedź. W dużym skrócie: radny poinformował, iż w 2010 r. przekwalifikowano pas ziemi rolnej na grunty budowlane. Był to teren Zakładu Doświadczalnego w Grodźcu, który stanowi majątek skarbu państwa. Wg Herzyka, gmina Jaworze nie skorzystała z prawa pierwokupu i teren został przekazany deweloperowi w dzierżawę wieczystą za 4 zł/m kw do 2090 r. Jak stwierdził radny, obecnie deweloper jest skłonny odsprzedać teren po stawce 97 zł/ m kw. Działki te stanowią problem dla mieszkających nieopodal przedmiotowego gruntu. Sąsiednie działki są zalewane, a do omawianego obszaru nie ma drogi dojazdowej. Jak mówił radny, mieszkańcy wytoczyli sprawę deweloperowi i wygrali ją w pierwszej instancji. Wypowiedź radnego była jednak dosyć chaotyczna i niezaznajomiony z tematem słuchacz mógł odnieść wrażenie, iż samorząd gminy Jaworze prowadził działania, które mogą być niezgodne z prawem.

Niedługo później sprawa wróciła na forum Rady Gminy Jaworze. Wójt Radosław Ostałkiewicz nie skrywał bulwersacji słowami radnego powiatu bielskiego. Ostałkiewicz zacytował radnym dokładne wypowiedzi asystenta posła Szweda. Wójt zdobył nagranie z jasienickiej sesji i odsłuchał je osobiście wraz ze swoją zastępczynią. - Jest to niewybaczalne, że radny powiatowy reprezentujący to miejsce, wybrany głosami ludzi z tego okręgu, na sesji rady sąsiedniej gminy narusza powagę naszego samorządu, strzelając z armaty do nas, stawiając nas jako przykład patologii samorządowej – mówił Ostałkiewicz, podkreślając, iż słowa te wypowiedziała osoba o dużym autorytecie społecznym, która jest nie tylko radnym powiatowym, ale także asystentem posła na Sejm i sekretarza stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej. Radny Herzyk natomiast twierdził, iż z jego ust nie padły słowa, które godziłyby w obecne władze samorządowe Jaworza, a jego wypowiedź została wyciągnięta z szerszego kontekstu prowadzonej dyskusji. Wójt dodał, iż z powodu treści wypowiedzi Herzyka już najadł się wstydu w czasie konwentu wójtów i burmistrzów powiatu bielskiego. - Jeżeli ja słyszę na konwencie wójtów i burmistrzów, przed prezydentem Krywultem słowa od pana Pierzyny o naszej gminie, to mi było po prostu wstyd. Usłyszało to 10 wójtów, starosta powiatu, wicestarosta, członkowie zarządu i inni. Ja się nie czuję patologią i działam transparentnie. Jak mam spojrzeć w oczy mieszkańcom, którzy nie znają kontekstu sprawy? – pytał Ostałkiewicz. Przebieg tej dyskusji szerzej relacjonowaliśmy w tej publikacji: „Jaworze jest zbulwersowane” (kliknij).

Minęło 9 miesięcy nim Józef Herzyk ponownie zawitał na sesję Rady Gminy Jaworze. W momencie gdy zabrał głos, odniósł się do zaistniałej kilka miesięcy temu sytuacji. - Chciałem wrócić do sytuacji z innego okresu czasu, kiedy mieliśmy różnice zdań. My sobie to już z panem wójtem wyjaśniliśmy. Nasze relacje są bardzo dobre i wróciły na stare tory – zapewniał radny powiatu bielskiego. - Ja w tej sprawie występowałem nie tylko jako radny, ale też jako asystent posła Stanisława Szweda. Do nas przyszły dokumenty z prośbą o interwencję i myśmy byli do tego zobligowani. Powiem na dzień dzisiejszy, żeby nie było tego tematu, dzięki naszym wspólnym wysiłkom pana wójta i całej rady, coś drgnęło. Ja interweniowałem w sprawie tych zalewanych działek przez dewelopera i gospodarzy, którzy byli poszkodowani. Tam były niedoskonałości prawne minionego, dość dawnego okresu. Taki był stan prawny na ten moment i tak to było zrobione. Byłem w tej sprawie parę razy w powiecie, który zajmuje się tym i wydaje mi się, że wypracowano pewien kompromis. Tam dojazd też jest z innej strony i nie ma takiej opcji, która by zadowoliła wszystkich. Na ile to było możliwe, wspólnymi siłami udało nam się dojść do jakiegoś porozumienia. Jako asystent posła zostałem zobowiązany do rozpoznania tej sprawy. Kto się nie wychyla, ten się nie naraża. Jeżeli ktoś coś robi, to zawsze komuś nadepnie się na odcisk, bo jest konflikt interesów, albo są takie uwarunkowania prawne, które są patowe dla wszystkich. Myślę jednak, że wspólnie udało się nam to osiągnąć. (…) W niektórych sprawach się różnimy, ale to nie znaczy, że w sprawach samorządowych nie możemy działać w jednym kierunku – mówił Herzyk.

- Wyjaśniliśmy sobie wszystko co zaszło w Jasienicy – potwierdził Radosław Ostałkiewicz. - Było to pewne nieporozumienie, nieścisłość dobranych słów przez pana radnego. Z panem radnym ustaliliśmy, że będziemy sobie ten temat wspólnie wyjaśniać – informował wójt. - Niezależnie co się powie, każdy usłyszy inaczej. Pewne wypowiedzi wyjęte z kontekstu są różnie odbierane. To był gorący okres, bo to chyba było dwa dni po konwencie wójtów, gdzie się mówiło, że wybory będą odbywać się z uwzględnieniem kadencyjności. Stąd też atmosfera była bardzo napięta i skupiła się na radnym powiatowym – dorzucił na koniec dyskusji asystent posła Szweda.  dodano: 2017-12-02 | autor: Region
 
 
emeryt
W PIS już tak mają, że prawdę powiedzą tylko wtedy jak się pomylą. Lubią obrzucać innych błotem wychodząc z założenia, że jeśli po obeschnięci błoto będzie trzeba zeskrobać to i tak sporo zostanie.
2017-12-03
 
Mieszkaniec z Rudzicy
Żyć w takiej gminie co rządzi przekszta co zmienia poglądy co pół roku kto rządzi temu się kłania to HAŃBA do mieszkańców tej NIBY gminy sprzeda każdego tylko NIBY władza HAŃBA HAŃBA HAŃBA grubas.
2017-12-03
 
../
panie radny tak układziki zamiataja sprawy pod dywan... biznesy, układziki, przecież tam nie dostanie się człowiek z zewnątrz. Fakt pan wprowadził kilka osób do rady jaworza ale jak widać kasa i układziki zrobiły swoje i pana zostawili.
2017-12-03
 
radny
Jakie nieporozumienie???, 6ha gruntu rolnego na ul. Lubinowej przekwalifikowała gmina na wniosek ZD Grodziec z rolnego na budowlany/2003r/. W roku 2005-2006 pan Grodziec czyli "właściciel", który w ostatnich 25latach "sprzedał" chyba ze 30-40ha gruntu z byłego PGRu ale w 2005/2006r sprzedał te 6ha za sumę około 1MILIONA czyli ok 15zł/1m2 za grunt budowlany i tu rodzi sie pytanie dlaczego UG nie skorzystał z prawa pierwokupu za tak niską cenę????? A dzisiaj kroją po 100zł/1m2 działek!!!
2017-12-03
 
Krycha
Z buźki mu widać jaki to zakłamany moher.
2017-12-03
 
Z tela
gmina szwed-herzyk-sołtyska-misiu i wszystko wiadomo ZERO
2017-12-02
 
społecznik
Jak sołtyska z Przecieszyna odwiedzi Jasienicę, to Pierzyna ma przechlapane przy jesiennych wyborach.
2017-12-02
 
Jan
Jak człowiek po AA może myśleć i do tego z pisu słyszałem że będzie witał sołtyskę na wsi jasienica widać jaka gmina tacy radni i posłowie .
2017-12-02
 
wyborca
Nie chcemy widzieć tego palanta jak i Masnego w Jaworzu, tak powinna zadecydować RG.
2017-12-02
 
btw
asystent społeczny... czy aby na pewno? poseł Szwed nie zgłosił Marszałkowi Sejmu ani jednego społecznego współpracownika
2017-12-02
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.145 sek.