BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Południe boi się kruszarni

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej Czechowic-Dziedzic członek tego gremium, Paweł Pawlik, poinformował władze gminy, że mieszkańcy osiedla Południe są zaniepokojeni zamierzeniami związanymi z budową wytwórni mieszanek kruszywowych na terenach przemysłowych przy ul. Junackiej. 

Jak mówił w czasie sesji radny, inwestor zrezygnował z pierwotnych planów budowy kruszarni przy ulicy Górniczej. Dodał, że mieszkańcy zdają sobie sprawę, że są to tereny przemysłowe, jednakże inne znajdujące się tam firmy nie prowadzą aż tak inwazyjnej działalności. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim hałasu, pyłu i kurzu. Argumentują, że w odległości ok. 100 – 200 m. znajdują się zabudowy jednorodzinne oraz Przedszkole Publiczne nr 3. Obawy dotyczą również bezpieczeństwa ruchu na drodze przy ul. Junackiej. Z karty charakterystyki zakładu wynika, że dziennie na teren zakładu przyjeżdżało będzie ok. 40 samochodów ciężarowych, Będzie to ogromne obciążenie drogi, która przypuszczalnie nie jest przystosowana na taki ruch. Wielokrotnie mieszkańcy i radni tej dzielnicy zwracali uwagę na konieczność budowy zatoki postojowej dla osób dowożących dzieci do tamtejszego przedszkola, co nie zostało zrealizowane. - Nasuwa się pytanie, czy jest to dobra lokalizacja dla tego typu przedsiębiorstwa. Dodatkowo droga Junacka będzie prawdopodobnie obciążona dojazdem do nowej siedziby Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wyrażał swoje zaniepokojenie radny Pawlik.

W odpowiedzi na wystąpienie radnego, burmistrz Marian Błachut powiedział, że PSZOK mieści się przy ul. Prusa w Czechowicach-Dziedzicach i nie planuje się zmiany lokalizacji. Właściciel terenu przy Prusa, na którym znajduje się PSZOK, jest również właścicielem terenu przy ul. Komorowickiej, na którym planowana jest inwestycja związana z przerobem szkła.

Odnośnie planowanej budowy wytwórni mieszanek kruszywowych dla budownictwa drogowego, burmistrz poinformował, iż mieszkańcy mają prawo do czynnego udziału w rozpatrywaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla danego przedsięwzięcia. - Teren przy ul. Junackiej jak wskazał radny, jest terenem przemysłowym i właściciele znajdujących się tam działek mają prawo do prowadzenia tam działalności przemysłowej – wyjaśniał Błachut. - Nie oznacza to oczywiście, że na tym terenie prowadzony może być każdy rodzaj działalności gospodarczej. Bardzo ważny jest więc udział osób, które mogą być uznane jako strona postępowania, czyli bezpośrednich sąsiadów, w postępowaniu dotyczącym wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Mieszkańcy powinni zgłaszać swoje obawy i zapoznać z nimi inwestora – sugerował burmistrz gminy Czechowice-Dziedzice. Nadmienił, iż na etapie wydawania decyzji gmina musi zachować interes wszystkich stron. Dodał, że informacja podana przez radnego stanowi pierwszy sygnał, dotyczący zastrzeżeń mieszkańców w kwestii lokalizacji omawianej inwestycji. Informacja zostanie przekazana do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Dwa tygodnie po październikowej sesji Rady Miejskiej członkowie tego gremium: Paweł Pawlik, Radosław Hudziec i Krzysztof Szczypka zgłosili w tej sprawie pisemną interpelację skierowaną do burmistrza. Z jej treścią można zapoznać się klikając tutaj. dodano: 2017-11-28 | autor: Region
 
 
tim
dlaczego bielsko nie pozwala na takie inwestycje. bo maja prezydenta z jajami
2017-12-27
 
Chopie
To jest teren pod takie inwestycje.Co checesz z ukrainy to sciagac?
2017-11-30
 
Jan
lecz sie to jest dziura zabita dechami daleko od świata tylko na to.
2017-11-29
 
Mirek lecz. Sie
Tereny przemysłowe temu służą
2017-11-28
 
Marek
Oj dudni to non stop słychać na 500m szyby w domach dzwonią i pyły dlaczego nie pod lasem z Świerkowickiej za nową budową tam nikt nie mieszka.
2017-11-28
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.