BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

Terroryści, gwałciciele i lenie – czyli o kreowaniu wizerunku uchodźcy

Już po raz dziewiąty w Bielsku-Białej odbędzie się Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Będzie to 15. edycja wydarzenia, w ramach którego prezentowane są filmy dokumentalne z całego świata o tematyce praw człowieka. Bielską edycję wydarzenia objął w tym roku Honorowym Patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Montaż oraz Galeria Bielska BWA.

W ramach Festiwalu zostaną pokazane filmy dokumentalne z całego świata, które łączy tematyka związana z łamaniem i nieprzestrzeganiem praw człowieka. Będą to m.in. filmy dotykające kwestii kryzysu polityki migracyjnej, praw kobiet czy aktywizmu. Ale Watch Docs to nie tylko filmy! Jak co roku organizatorzy zapraszają na spotkania i dyskusje z ekspertkami i ekspertami.

Projekcję filmu „#moja ucieczka” poprzedzi prelekcja dra Rafała Cekiery pt. „Terroryści, gwałciciele i lenie – czyli o kreowaniu wizerunku uchodźcy”. Po filmie będzie można porozmawiać z nim oraz Marią Złonkiewicz – jedną z założycielek inicjatywy Chlebem i Solą oraz portalu post-turysta.pl. Chlebem i Solą zainicjowało powstanie strony uchodzcy.info, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce i Europie poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy i obalanie stereotypów. Dr Rafał Cekiera jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i laureatem nagrody Marszałka Senatu RP w konkursie na najlepszy materiał prasowy poświęcony polskim emigrantom. Obecnie w ramach zespołu badawczego realizuje finansowany przez Narodowe Centrum Nauki projekt „Konstruowanie wizerunku uchodźców w polskim dyskursie publicznym”.

W globalnym świecie lokalne problemy, choć tak odmienne w różnych szerokościach geograficznych, są do siebie niezwykle podobne – będzie się można o tym przekonać w trakcie spotkania z działaczką na rzecz przerwania wycinki w Puszczy Białowieskiej, Urszulą Wardyńską. Spotkanie odbędzie się po projekcji przejmującej „Sprawy Borneo” o aktywistach walczących przez lata o zachowanie resztek lasów równikowych.

Od 2001 roku Watch Docs jest jednym z największych na świecie festiwali filmowych o prawach człowieka. Jego nazwa to gra słów. „Watch dog” po angielsku dosłownie oznacza „psa stróżującego”. Określenie jest używane w odniesieniu do zrzeszeń, które monitorują działania władz publicznych. Mówi się, że „organizacje stróżujące” – do których między innymi należy Helsińska Fundacja Praw Człowieka, będąca jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia – patrzą władzy na ręce. Pilnują, by prawa i wolności każdego z nas były przez władzę respektowane.

Od 2003 roku przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami z całej Polski, po warszawskim festiwalu międzynarodowym, który odbywa się w grudniu, organizowany jest co roku Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal objazdowy powstał i rozwija się wyłącznie w wyniku inicjatyw oddolnych i stale zwiększa swój zasięg, odwiedzając coraz więcej polskich miast.

 „Filmy dokumentalne mają walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły, bo chcielibyśmy, żeby nasi widzowie spojrzeli na otaczającą rzeczywistość – bliższą i dalszą – poprzez pryzmat praw człowieka. Żeby zobaczyli i odczuli w nich coś ważnego i wspólnego” – mówią organizatorzy warszawskiej edycji Festiwalu: Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.dodano: 2017-11-05 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.121 sek.