BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Dofinansują ekologiczne ogrzewanie

Od 2 do 2,5 tys. zł otrzyma mieszkaniec gminy Jasienica, który zdecyduje się na wymianę starego kotła centralnego ogrzewania. Musi jednak spełnić kilka warunków. – Zależy nam na likwidacji niskiej emisji we wszystkich sołectwach gminy Jasienica, chcemy wspierać finansowo tych mieszkańców, którzy zamierzają zlikwidować ten problem w swoich gospodarstwach domowych – zaznacza wójt Janusz Pierzyna. Pierwszy regulamin został uchwalony już w lipcu, jednak po wątpliwościach Regionalnej Izby Obrachunkowej dokument został uzupełniony i przyjęty przez Radę Gminy. 

Nowy regulamin przewiduje, że w miarę dostępnych środków w budżecie gminy Jasienica dofinansowanie otrzymają właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych, wymieniający stare kotły grzewcze na nowe. O 2,5 tys. zł będą się mogły starać te osoby, które zakupią nowy kocioł gazowy lub gazowo-olejowy, przystosowane wyłącznie do spalania gazu ziemnego lub gazu węglowodorowego płynnego. Na dofinansowanie kwotą 2 tys. zł będą mogli liczyć ci, którzy zakupią kotły olejowe, przystosowane wyłącznie do spalania oleju opałowego lekkiego. Tyle samo dostaną osoby zakupujące kotły węglowe, ale jedynie 5 klasy wydajności.

Dofinansowanie właściciele domów będą mogli otrzymać jednak tylko na zakup ekologicznego kotła, nie zaś na jego montaż, zwrot kosztów transportu, projektu lub demontażu starego. Nie otrzymają go m.in. na wymianę w budynkach, postawionych po 2010 r., także na zakup urządzeń do nowych budynków, czy na piec przenośny. Dofinansowania nie będzie również w sytuacji, gdy istniejący piec spełnia normy ekologiczne. Osoby, które zgłoszą się po dofinansowanie, odwiedzi specjalna komisja na wizję lokalną, która potwierdzi stan faktyczny.

O dofinansowanie będzie można się starać dopiero, gdy uchwalony przez Radę Gminy Jasienica regulamin wejdzie w życie, a więc ok. połowy października, co zależy od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Dopiero faktury za zakup urządzeń wystawione po tym terminie będą też brane pod uwagę przy udzielaniu dofinansowania.

Jak wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, w tym roku na realizację dofinansowania wymiany kotłów przeznaczonych zostało 200 tys. zł, przy jego przydzielaniu liczyć się będzie kolejność zgłoszeń. Te wnioski, które z braku środków nie uda się zrealizować w tym roku, zostaną przeniesione na przyszły rok. – Po wprowadzeniu systemu dofinansowania do wymiany kotłów na urządzenia ekologiczne chcemy się przyjrzeć, jak duże jest zainteresowanie tego typu wsparciem. Wtedy też będzie można podjąć decyzję, czy program ograniczenia niskiej emisji w którymś z punktów można rozwinąć – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. – Urząd Gminy na bieżąco będzie informował mieszkańców o kolejnych etapach dofinansowania – dodaje wójt.

Źródło: UG Jasienica dodano: 2017-09-12 | autor: Region
 
 
Kazik
Jak za Cyrankiewicza ten kawał <> i tu jest ta ekologia :)
2017-09-19
 
Emeryt
Tylko ,że za dopłatę zapłacisz podatek tego nie mówią ,a jak jest zakaz palenia mulem i flotem mieszkańcom to powinni wprowadzić zakaz sprzedaży bo jak sobie kupię muł czy flot to będę tym palił .
2017-09-14
 
Edgar
biznes kolego, biznes nic więcej bo ekologia tutaj nikogo nie obchodzi
2017-09-13
 
Aga
czym jest to ekologiczne ogrzewanie? bo nikt nie potrafi sprecyzować, każde rozwiązanie jest niby eko, bo wady są ukrywane.
2017-09-12
 
Klosterfrau
Już widzę te tłumy. Te pieniądze można śmiało wydatkować lepiej, gdzie indziej. 2,5 tysiąca to nawet nie 10% kosztów nowej instalacji, a wymagania jak przy budowie elektrowni atomowej i to jeszcze w horrendalnie drogim gazie czy oleju którego mało kto używa. Ale będzie się przynajmniej czym pochwalić za rok przy wyborach....
2017-09-12
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.