BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Bielszczanin walczy o strzelnicę

Projekt obywatelski, do kolejnej już odsłony budżetu partycypacyjnego w Bielsku-Białej, złożony przez Dawida Rudnickiego zakłada rewitalizację istniejącej na terenie bielskich Błoni strzelnicy miejskiej. Komisja weryfikująca projekty odrzuciła jednak ten pomysł, uzasadniając iż teren na którym planuje się inwestycję nie należy do gminy. Autor projektu obala jednak ten argument i odwołuje się od postanowienia komisji, zaznaczając, że w tym przypadku mamy do czynienia z ewidentną pomyłka urzędników. 

 

Celem projektu złożonego przez Dawida Rudnickiego jest rewitalizacja istniejącej strzelnicy miejskiej. Aktualnie na terenie miasta nie znajduje się działająca i powszechnie dostępna strzelnica. Jak czytamy w opisie tej propozycji do budżetu, realizacja projektu - w miejscu już istniejącej, lecz nieużytkowanej strzelnicy - stworzyłaby warunki do uprawiania sportów strzeleckich mieszkańcom i turystom. Aktywizowałaby istniejące i nowo powstające stowarzyszenia strzeleckie do intensyfikacji działalności. Wg autora projektu atrakcyjna lokalizacja dodatkowo poszerzy ofertę aktywnego spędzania czasu wolnego na terenie Błoni i wpłynie pozytywnie na poziom umiejętności pro obronnych obywateli. Dodajmy, iż rewitalizacja przewiduje między innymi przebudowę wałów ochronnych,  remont kulochwytów, odwodnienia, wykonanie ogrodzenia, wiat  strzeleckich i budynku gospodarczo-sanitarnego, co autor projektu oszacował na 460 tys. zł. Komisja weryfikująca stwierdziła jednak, że projekt nie może być zrealizowany, ponieważ działki na których jest położona strzelnica nie są własnością gminy Bielsko-Biała. 

Innego zdania jest autor propozycji budżetowej, który dowodzi, iż urzędnicy nie mają racji. Swoją opinię w tej sprawie zaprezentował podczas wczorajszej konferencji prasowej. - Zwołaliśmy konferencję w związku z odrzuceniem naszego projektu przez zespół weryfikacyjny budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na rok 2018  i naszym odwołaniem w tej sprawie – mówił na spotkaniu z dziennikarzami Dawid Rudnicki. - Za przyczynę odrzucenia projektu wskazano, że wymieniony we wniosku  teren jest terenem zamkniętym Resortu Obrony Narodowej, co jest nie prawdą. Po sprawdzeniu działek na których znajduje się strzelnica w geoportalu i księdze wieczystej wynika, że działki podane we wniosku (dz. nr  428/1 obręb Mikuszowice Śląskie oraz dz. nr 894/40 obręb Bystra  Śląska) nadal pozostają własnością Gminy Bielsko-Biała (decyzja co do częściowego przejścia przez MON działki nr 894/33 z mapką). Należy nadmienić, że projekt nieformalnie cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców naszego miasta, którym brakuje powszechnie dostępnej i darmowej strzelnicy miejskiej w celach sportowych oraz podnoszenia swoich umiejętności proobronnych. Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której niedopatrzenie lub omyłka urzędnicza spowoduje odrzucenie  projektu będącego społecznie wysoce użytecznym – stwierdza pomysłodawca rewitalizacji strzelnicy. 

Co ciekawe, temat bielskiej strzelnicy pojawił się w chwili gdy Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że od stycznia 2018 r. zamierza uruchomić program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Z zapowiedzi wynika, że strzelnice mają się znajdować w każdym powiecie i będą dostępne dla wszystkich. Wg informacji jakie podaje wiceszef MON, Michał Dworczyk, resort ma zabezpieczone środki i jest na etapie wprowadzania zmian prawnych. Wg koncepcji MON, w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, powinna być także jedna strzelnica – otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd. 

 


Galeria

 
dodano: 2017-09-12 | autor: Region
 
 
Regionista
kpr.rezerwy 2001. - długo myślałeś nad swoimi wypocinami?
2017-09-13
 
kpr.rezerwy 2001.
Pismo to ministra wojny antonio kupuje tyle pistoletów na odpustach do obrony ciemnoty to zaraz będzie nawet dwie.
2017-09-12
 
Olo
powinna być w każdej gminie
2017-09-12
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.111 sek.