BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Miasto nie sfinansuje szczepionek

Nastoletni mieszkańcy i mieszkanki Bielska-Białej nadal nie będą mogli skorzystać z darmowego, profilaktycznego programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, odpowiedzialnego za nowotwory złośliwe, m. in. szyjki macicy – u kobiet oraz krtani – u mężczyzn. Petycję o wprowadzenie w naszym mieście programu profilaktycznych szczepień przeciwko HPV pełnej jej refundacji złożyła 12 kwietnia 2017 roku w Radzie Miejskiej partia Razem. Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności uznała złożoną petycję za bezzasadną. 

O niewdrażaniu profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV zdecydowała opinia prezydenta miasta Jacka Krywulta o „braku jednoznacznej oceny skuteczności” stosowanej szczepionki oraz względy finansowe – jak podaje przewodnicząca Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu, koszty rocznego zaszczepienia 700 dziewcząt i 700 chłopców z jednego rocznika można byłoby ograniczyć do kwoty 364 tys. PLN.
 
- Podany w odpowiedzi argument o „braku jednoznacznej oceny skuteczności” uważamy za bezpodstawny, gdyż w Polsce szczepienia przeciwko HPV objęto w 2008 roku rekomendacją Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, uwzględniając je w Programie Szczepień Ochronnych; szczepienie to nadal jest zalecane jako szczepienie profilaktyczne – przypomina Jarosław Hess z podbeskidzkich struktur Partii Razem. Członek Partii dodaje, iż w Polsce wciąż jednym z istotnych problemów zdrowia publicznego jest duża zachorowalność i umieralność Polek na nowotwór złośliwy szyjki macicy. To drugi co do częstotliwości występowania nowotwór atakujący kobiety. Najczęściej chorują i umierają Polki w wieku 49-54 lata. Co roku z tej przyczyny umiera 900 Polek. - Z drugim argumentem podanym w odpowiedzi trudno jest się pogodzić wiedząc, jak wysokim budżetem nasze miasto dysponuje. Nie zgadzamy się z decyzją Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności Rady Miejskiej oraz z opinią Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Z danych Powiatowego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznego wynika, że w 2016 roku zaledwie 20 osób zaszczepiło się przeciwko wirusowi HPV. Dla wielu rodzin cena rynkowa szczepionki jest zbyt wysoka. Szczepienie nastolatków w wieku 12-14 lat, zarówno dziewcząt i chłopców, przeciwko wirusowi HPV pozwoliłoby w przyszłości podnieść bezpieczeństwo ich życia i zmniejszyć wydatki na leczenie nowotworów złośliwych.  Czy nasze dzieci nie zasługują na zdrowie? - pyta Jarosław Hess. 


dodano: 2017-09-11 | autor: Region
 
 
Aga
powiedz to Niemcom, Holendrom, Francuzom, Anglikom i innym w Europie Zachodniej, zacofanie jak zwykle...
2017-09-12
 
Mama normalna
Gdy sie dziecko dostaje do szpitala a nie ma szczepień powinno być odizolowane od dzieci i połata 100% za leczenie.
2017-09-11
 
John
bardzo dobrze, nie trujmy dzieci, u nas w Niemczech nikt nikogo nie zmusza do szczepienia, nawet imigranci nie posiadają żadnych szczepień.
2017-09-11
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.090 sek.