BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Budki zagrażają fotografom

W lipcu br. posłanka z naszego okręgu wyborczego, Małgorzata Pępek, wyraziła, poprzez interpelację, głębokie zaniepokojenie środowiska polskich fotografów propozycją wprowadzania do urzędów administracji publicznej kabin, mających zastąpić pracę fotografa. Jak przypomina parlamentarzystka, obecnie usługi w zakresie wykonywania zdjęć do dokumentów stanowią znaczny udział w przychodach firm, które w związku z prowadzeniem tych kabin będą zmuszone dokonać redukcji etatów, czy też zamknąć działalność, zwiększając tym samym stopę bezrobocia w naszym kraju. 

Małgorzata Pępek przypomina w interpelacji, że wiele zakładów fotograficznych prowadzi praktyczną naukę zawodu. - W dobrze prosperującej firmie, procesy edukacyjne prowadzone są w sposób systematyczny i skrupulatny. W momencie ich zamknięcia, edukacja zawodowa fotografów również przestanie istnieć. Ważnym aspektem jest fakt, iż budki fotograficzne nie są przystosowane do użytku przez dzieci oraz osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, tym samym osoby wymagające specjalnego traktowania będą dyskryminowane i wykluczone - alarmuje parlamentarzystka z bielskiego okręgu wyborczego. 
 
Posłanka Platformy Obywatelskiej nadmienia w swoim wystąpieniu skierowanym do ministra spraw wewnętrznych i administracji, iż we Francji, funkcjonuje doskonały system, zakładający, że zdjęcia do dokumentów państwowych wykonywać może jedynie fotograf, który uzyska specjalny certyfikat. Takie rozwiązanie przynosi korzyść zarówno klientowi, urzędnikom, jak i zakładom fotograficznym. W swojej interpelacji posłanka z Żywiecczyzny pytała m.in. "jakie zostaną podjęte działania resortu celem zapobiegania sytuacji aby automatyczne kabiny fotograficzne wyparły zakłady fotograficzne?". 
 
- W odpowiedzi na interpelację uprzejmie informuję, że organizacja pracy urzędów wydających dowody osobiste lub paszporty, w tym decyzja o wyposażeniu ww. urzędów w urządzenia inne niż niezbędne do realizacji obowiązków bezpośrednio związanych z wydawaniem dokumentów, należy do kompetencji kierowników tych urzędów - czytamy na wstępie odpowiedzi pracownika resortu, Tomasza Zdzikota. Jak wyjaśnia reprezentant MSWiA, dokumenty tożsamości takie jak dowód osobisty czy paszport zawierają zdjęcie ich posiadacza, jednakże rola ministra spraw wewnętrznych i administracji w przedmiotowym zakresie ogranicza się do określenia wymogów prawnych, gwarantujących właściwą jakość fotografii załączonej do wniosku o wydanie ww. dokumentów. Fotografia dołączana do wniosku o wydanie dowodu osobistego powinna być aktualna, odzwierciedlać w sposób niebudzący wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu i co do zasady przedstawiać ją bez nakrycia głowy i bez okularów z ciemnymi szkłami. - Poza zakresem regulacji prawnych pozostaje natomiast zagadnienie dotyczące podmiotu wykonującego fotografię - informuje podsekretarz stanu, Tomasz Zdzikot. 
 
Zdjęcie: Wikipedia


dodano: 2017-09-06 | autor: Region
 
 
Aleksander
Zdjęcia z budki to się nadają do straszenie ludzi widziałem paru co wyrzucili te zdjęcia bo wyglądali jak nieboszczyki ja i moja liczna rodzina nigdy nie siądą do budki u fotografa wybieram z kilku jeden dobry a tu już tylko kosz.
2017-09-06
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.