BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Dzisiaj wchodzi w życie uchwała antysmogowa

Zapisy uchwały, która będzie obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej (np. drewna opałowego) o wilgotności powyżej 20 procent.

Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej (np. drewna opałowego) o wilgotności powyżej 20 procent.

Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.

Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw produkowanych z  ich wykorzystaniem, a także paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent. Można będzie spalać biomasę stałą, której wilgotność w stanie roboczym nie przekracza 20 procent.

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej powietrze.slaskie.pl.dodano: 2017-09-01 | autor: Region
 
 
Jeremi
Dobrze mówisz tylko robisz to w złym miejscu. Region to gazeta wspierana przez środowiska lewicowe, dostają kase za kazdy atak na rząd, dlatego nie warto marnować czasu przeglądając ten portal.
2017-09-03
 
Gabriel
ja tak na serio, nie palę śmieciami, mam piec 5 kategorii Defro, palę retopalem, mieszanym z ruskim węglem, który nie spełnia norm ale UE dopuszcza, w końcu Rosja to Przyjaciel Niemiec, a po drugie Niemcy dalej kopcą brunatnym. Czy napisałem jakieś kłamstwo????
2017-09-01
 
Klosterfrau
Gabriel ty tak na serio, czy jesteś jednym z tych imbecyli którzy palą śmieciami czy innym syfem w piecach??
2017-09-01
 
Gabriel
Dziękujemy panie Saługa za kolejny skok na naszą kasę ! - PO - tyle jest jeszcze do sprzedania
2017-09-01
1

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.087 sek.