BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

kultura

Surrealizm stał się znowu modny

9 września br. (godz. 19) w Szczyrku w Bator Art. Galery odbędzie się wernisaż wystawy „Magical Dreams IV”. Weźmie w niej udział 36 artystów z Polski i zagranicy. Są wśród nich również nowi artyści, bo misją organizatorów wydarzenia jest prezentacja jak najszerszego spectrum twórców surrealizmu i magicznego realizmu.

Modny i tłumnie odwiedzany Szczyrk oprócz fantastycznych warunków do uprawiania sportów, szczyci się także istniejącą od ponad 20 lat, jedną z najbardziej rozpoznawalnych prywatnych galerii sztuki w Polsce – Bator Art. Gallery. To wyjątkowe miejsce, „fenomen galeryjny” jak określają je artyści i klienci, którzy przyjeżdżają tutaj nawet z najdalszych stron kraju. - Stawiamy na artystów ponadprzeciętnych, zarówno tych rozpoznawalnych, jak Andrzej Fogtt, Mira Skoczek-Wojnicka, Leszek Żegalski, Grzegorz Stec, Danuta Nawrocka czy Krzysztof Ludwin, jak również na artystów z wielkim rozmachem wkraczających na rynek sztuki: Bartek Leszczyna, Mateusz Grobelny, Monika Ślósarczyk, Renata Szpunar. Dzieła prezentowane w Galerii wybieramy ze szczególną starannością, wyłapując perełki w dorobku artystów. Nic tutaj nie jest przypadkowe - mówią założyciele galerii – Mirosław i Barbara Bator.

To tutaj zapoczątkowanych zostało wiele najbogatszych kolekcji prywatnych w Polsce, tutaj artyści rangi Jerzego Dudy-Gracza zdecydowali się promować swoją sztukę, to właśnie tutaj w 2011 roku zrodził się pomysł na głośną wystawę „Magical Dreams”, której IV edycja rozpocznie się we wrześniu tego roku.

Wystawa od samego początku była organizowana z myślą o jej cykliczności. Co dwa lata prezentowane są najnowsze, niepublikowane wcześniej dzieła ok. 30 artystów z całego świata.Starannie dobrane nazwiska i świetna organizacja wydarzenia sprawiły, że o „Magical Dreams” starają się największe centra sztuki. Wystawa prezentowana była do tej pory w Kołobrzegu, Włocławku, Warszawie, Wrocławiu, Almese i Turynie we Włoszech oraz Viechtach i Wolnzach w Niemczech.

- Ten kierunek wymaga od twórców nie tylko doskonałego warsztatu ale również fantazji, kreatywności i rozmachu. To niezwykle trudny wybór drogi artystycznej, obnażający wszelkie niedoskonałości, nie tolerujący banalności, szablonowości, a przede wszystkim przeciętności. Najlepsi reprezentują swoją twórczością klasę światową, a my dajemy im możliwość zaprezentowania się w Europie - mówi Katarzyna Bator, współwłaścicielka Bator Art. Gallery.

 „Magical Dreams” to inicjatywa, która przeradza się w znaczące biennale światowego magicznego realizmu, o randze wystaw „Imaginaire” organizowanych przez duńskiego malarza Clausa Brusena czy wystawy realizmu magicznego „Safadore” w Le Mont Dore, zainicjowanej przez Rogera Erasmy’ego, wybitnego znawcę Salvadora Dali.

Kolejna, IV edycja „Magical Dreams” rozpocznie się 9 września 2017 wernisażem w Szczyrku.W tej edycji wystawa prezentowana będzie w Szczyrku, Warszawie, Wrocławiu, Wiedniu, Viechtach (Niemcy) i Zetel (Niemcy). Wśród znakomitych uczestników wystawy znalazły się najważniejsze nazwiska współczesnego realizmu magicznego i surrealizmu z zagranicy: Angerer der Ältere, Anne Bachelier, Kathrina Sofie Baumgartner, Claus Brusen, Igor Grechanyk, Peter Gric, Jacek Lipowczan, Micha Lobi, Jose Parra, Otto Rapp, Fabrizio Riccardi, Jolanda Richter, Tim Roosen, Reinhard Schmid, Siegried Zademack oraz Polski: Karol Bąk, Mariola Jaśko, Jarosław Jaśnikowski, Marcin Kołpanowicz, Alen Kopera, Jacek Opała, Graszka Paulska, Grzegorz Stec, Adam Widełka, Krzysztof Wiśniewski, Mariusz Zdybał.

 Bator Art. Gallery zapoczątkowała ruch promujący sztukę realizmu magicznego w polskich galeriach i muzeach. Dzięki „Magical Dreams” kierunek Surrealizmu stał się znowu modny, doceniany i poszukiwany. Lawinowo posypały się wystawy wzorowane na tym wydarzeniu, powstają muzea sztuki magicznej, prezentowane są imponujące kolekcje prywatne. Jednak „Magical Dreams” pozostaje pierwszą i najważniejszą w Polsce wystawą tego typu, wyróżniając się międzynarodowym zasięgiem, poziomem prezentowanych prac oraz doborem artystów, osiągniętym dzięki doświadczeniu i wieloletniej pracy.dodano: 2017-08-29 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.090 sek.